Ministerstvo obchodu by mělo během několika měsíců definovat pojem „rodinná obchodní korporace“ a „rodinná živnost“ a ukotvit je v zákonu.
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo finální scénář pro vládní Usnesení, definující historicky poprvé rodinnou obchodní korporaci a rodinnou živnost. Nyní běží meziresortní připomínkové řízení k projektu: „Vymezení rodinného podniku v České republice“, které potrvá do 7. ledna 2019. Následovat vy mělo vládní Usnesení, které by mělo otevřít cestu pro podporu tohoto podnikání.
Finální text definice rodinných firem a rodinných živností, tak jak jej definovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR:
Rodinným podnikem je rodinná obchodní korporace nebo rodinná živnost.
Rodinnou obchodní korporací
je obchodní korporace, ve které je nadpoloviční počet neomezeně ručících společníků tvořen členy jedné rodiny a alespoň jeden člen této rodiny je jejím statutárním orgánem nebo obchodní korporace, v níž členové jedné rodiny drží nadpoloviční podíl na základním kapitálu a alespoň jeden člen této rodiny je členem jejího statutárního orgánu. Za rodinnou obchodní korporaci se považuje také obchodní korporace, jejíž podíly z nadpoloviční většiny drží nebo vlastní ve prospěch jedné rodiny fundace nebo svěřenský fond, pokud je současně alespoň jeden člen této rodiny členem statutárního orgánu fundace nebo svěřenským správcem.
Rodinná živnost
je podnikání, na kterém se svojí prací anebo majetkem podílejí nejméně dva členové rodiny a nejméně jeden z členů rodiny je držitelem živnostenského nebo jiného obdobného oprávnění.
Členové rodiny pro účely tohoto zákona jsou příbuzní v přímé linii anebo sourozenci anebo manželé. Členem rodiny v rodinném podniku může být fyzická osoba ode dne, kdy dovršila 15. roku věku.
Rodinnou obchodní korporací může být jen obchodní korporace sídlící na území ČR. Fundací podle odstavce 2 může být jen fundace sídlící na území ČR. Svěřenským fondem podle odstavce 2 může být jen svěřenský fond zřízený podle českého práva.