Než se rozhodnete stát programátorem, měli byste si odpovědět na několik dalších otázek: Proč se stát programátorem? Jak se stát programátorem? Jaký programovací jazyk se naučit?
Stát se programátor pro peníze je nesmysl. Pokud vás programování nebude bavit, budete se u toho trápit a brzo s tím skončíte. Také nepočítejte s tím, že budete za půl roku hotovým programátorem. Zkušenosti budete nabírat postupně, zdokonalování a objevování nových cest a postupů – to je práce na celý život.
Proč se stát programátorem
Milujete seriál „The Big Bang Theory“, uznáváte jen Linux a rádi o své práci vášnivě diskutujete? Pak pro vás bude programátor tím nejlepších povoláním na světě. Pokud si nepřejete nic jiného, než být od rána do večera zavřený v potemnělé místnosti, jíst pizzu, pít colu, pomalu tloustnout a pro většinu „normálních“ lidí být prostě podivín – pusťte se do toho! Tou největší odměnou pro vás bude fungující, čistý kód, společenský status, ale i zajímavý plat (což vás ale jako správného „divného“ programátora příliš zajímat nebude).
Jak se stát programátorem
Nejdříve špatná zpráva – nestačí si přečíst jednu knížku o zvoleném programovacím jazyku nebo spoléhat na to, že se stanete programátorem pomocí jednoho školení nebo kurzu. Bohužel to tak nefunguje. Programátorem se stanete postupně, nejprve si osvojíte základy programovacího jazyka, logiku programu, první zákonitosti. Následně budete objevovat další a další funkce, postupy a „fičury“, které vás posunou na vyšší level programování.
Nejlépe se naučíte vše za pochodu, na reálných příkladech, které budete řešit. Programátorská fóra jsou studnicí moudrosti a třeba na GitHubu také naleznete spoustu inspirace a skvělých postupů. Bude-li na vás dohlížet a radu i pomoc poskytne starší, zkušenější senior programátor – máte skoro vyhráno. Nečekejte ale, že vaše první programovací krůčky budou od 8 – 16 hodin. Jakmile vás programování jednou chytne, i 12 hodin denně bude pro vás málo. Ale radost z fungujícího kódu je k nezaplacení.
Jaký programovací jazyk se učit?
To je otázka do pranice. Java, PHP, C++, Ruby…. Pro začátek možná začněte s něčím jednodušším. HTML, CSS a Javacript uplatníte kdekoliv a naučíte se je je poměrně rychle. Také bez znalosti SQL se nikde neobejdete. Dále bude záležet na tom, čemu se budete chtít věnovat dále. Pokud budete programovat ve velké firmě, korporaci – pak je váš výběr jasný, budete programovat v tom, co je firmou podporováno. Pokud chcete pracovat jako freelancer pro menší zákazníky, budete zřejmě volit mezi PHP a Javou. Ale to je již trochu jiná kapitola a výběr jazyka necháme na vás. Každý rok se aktuální trendy oblíbených programů mění. Teď je třeba velká poptávka po blockchain programování…