Ač se to nezdá, tak jeden z nejtěžších úkolu, který ve svém podnikání budete řešit, bude cena. Cena vašeho produktu nebo vaší hodinové práce. Nepodbízejte se cenou, VY přeci nejste výprodej!
Budete bojovat s představou zákazníka o bohatém podnikateli, jezdícím si v černém silném bouráku s tmavými okny a skrytou komůrkou, kde vidlemi přehazujete prachy. Nenechte se tímto převálcovat, tento svět není náš a váš. Je to svět malého procenta, o kterém píše bulvár.
Ale připravte se právě na to, že s touto představou před vás budou předstupovat vaši zákazníci, žádající o slevu. Připravte se, že chování některých bude skoro vydírající. Postavte se těmto zákazníkům čelem a nechoďte nikdy pod svou cenu.
Jak si určit vlastní cenu?
O tom, že je třeba počítat všechny náklady, nájmy, režie a daně a to vše přepočítat na cenu vašich produktů a hodinové práce, zde už moji kolegové psali. Já ale chci mluvit o něčem jiném. O vaší ceně. O částce, která vám z vašeho podnikání musí měsíčně zůstat v kapse. Za touto částkou vždycky stojí vaše rodina, partner a děti. A ať se tady setkáváme s náladami ve vnímání podnikatelského života jaké jsou, já vidím spíš opak této obecné představy.
Vidím lidi, kteří věnují svému snu veškerý volný čas a energii. Svojí a kolikrát i celé rodiny. Je jasné, a je třeba se na to připravit – takto začíná každý, ale nelze takhle žít věčně.
Určete si svou cenu a nedělejte kompromisy
Nikdo z těch co vás svým chováním nutí jít pod svou cenu pravděpodobně takový kompromis také nedělá. Jistě má vypočteno kolik může utratit, aby tím netrpěla jeho rodina nebo firma se zaměstnanci.
Je to jako píchnutí do vosího hnízda, ale my jako národ si svých odborníků prostě ještě vážit neumíme. A bohužel málokdo vidí, že nám odcházejí lidi, kteří něco umí do zaměstnání v nadnárodních korporacích, protože se neuživí.
Kde najdete švadleny, ševce a opraváře kol na dvorcích… Tuto práci určitě neudělá nikdo z těch, kteří po vás teď chtějí slevu, protože nikdy nedrželi šroubovák v ruce a ani netuší jaká práce je s ním otočit 100 x denně. Jak se šije sukně a že na tom necháte dva dny práce. Kolik hodin a energie věnujete výrobě každého originálního produktu.
Tato cena poroste, poctivé práce i originality. Určitě se najdou zákazníci, kteří toto už chápou a nechtějí se smířit s lajdáckou prací nebo plastové šmejdy z Číny.
Jo, a kdyby jste někdo věděl o chlapíkovi, který sedí na dvorku a opravuje starý kola, dejte mi vědět, zajedu za ním s mojí “hapinou”. A kdyby jste mne někdo zbavil té mé úchylky koukat sukni na švy, byla bych také ráda, aspoň bych si konečně nějakou “křivou a lacinou” koupila.