Facebook plánuje vlastní digitální měnu, kterou nazval Libra. O tom, že nejde o pouhé plácnutí do vody, svědčí úctyhodných seznam firem, které za připravovanou měnou stojí.
Do budování měny, která by měla být dostupná již v roce 2020, se kromě Facebooku pustily také firmy jako Mastercard, PayPal, PayU, VISA, Stripe, eBay, Uber, Spotify, Vodafone, Coinbase a další známé firmy. Co zatím o přípravách nové kryptoměny víme?
PODNIKATELÉ SOBĚ – Facebooková skupina pouze pro podnikatele.
Sdílení podnikatelských zkušeností, výměna názorů, rady a tipy od podnikatelů pro podnikatele.
PROČ TO TEN FACEBOOK DĚLÁ
Libra by měla být globální, masovou měnou pro každého. Má být navázána na běžné měny a pořídit si ji tak bude moci každý. To, že by to Facebooku mohlo z novou měnou vyjít, naznačuje podpora největších mezinárodních platebních společností Mastercard i VISA, které na tomto projektu spolupracují jako partneři. Libra a její platební systém by se mohl v budoucnu stát výrazným konkurentem bankovního systému. Je potřeba si uvědomit, že každý třetí obyvatel planety Země nemá svůj bankovní účet. V rozvojových zemích by se tak Libra mohla snadno stát synonymem pro online platbu. Platba Librou by podle prohlášení Facebooku mělo být stejně snadné jako poslat SMS. A největší světová síť Facebook tak může získat další zdroj příjmů i od uživatelů, pro které je provádění online plateb nepředstavitelnou budoucností.
CO JE TO CALIBRA
Facebook také vytváří peněženku Calibra, pro uložení měny Libra, která umožní tuto digitální měnu snadno nakoupit a používat. Calibra by měla být integrována do Messengeru a WhatsApp. A její rozšíření by se tak mohlo stál opravdu globální a bleskovou záležitostí pro miliardu uživatelů těchto služeb.
ANONYMITA KRYPTOMĚNY
Na anonymitu u kryptoměny Libra zapomeňte. Facebook si u každého uživatele vyžádá osobní údaje, bude se tak snažit zabránit praní špinavých peněz. Vzhledem k problémům, kterým v minulosti Facebook čelil právě ve správě získaných osobních dat, je zde určité riziko, které by mohlo celý projekt poslat do zapomnění. Také globální rozšíření měny po celém světě nebude jednoduché. Registrátoři si již na celý projekt „brousí zuby“ a mohly by plánovaný start nové měny v roce 2020 minimálně pozdržet. Libra vyvolala politickou bouři v USA, kde jsou jejímu zavedení stavěny právní překážky. Například předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell prohlásil, že má „vážné obavy ohledně soukromí, praní špinavých peněz, ochrany spotřebitele a finanční stability“. A v Indii Libra, dle stávajících podmínek, vůbec odstartovat nebude moci, protože místní národní banka v loňském roce zakázala finančním firmám obchodovat s kryptoměnami.
Myšlenka kryptoměn jako rychlého platebního nástroje se nám obecně líbí. Projekt Libry sice zcela postrádá anonymitu a decentralizovanost digitálních měn, ale možná právě to je ta správná cesta pro přijetí kryptoměny širší skupinou obyvatel. Každopádně jsme zvědavi, kdy budeme moci zaplatit první fakturu pomocí Libry a kdy nám do Calibry dorazí první Libry od zákazníků za naše služby.