Světová banka vydává každý rok zprávu pod názvem „Doing Business“, ve které hodnotí a srovnává jaké mají podnikatelé podmínky pro svou činnost ve všech zemích světa.
A není to příliš veselé čtení. Ve většině hodnoticích kritériích se Česko posouvá v žebříčku hodnocení dolů, již několik let za sebou. Na vině je především státní byrokracie a zhoršování podmínek pro podnikání. Svět nám začíná utíkat.
PODNIKATELÉ SOBĚ – Facebooková skupina pouze pro podnikatele.
Sdílení podnikatelských zkušeností, výměna názorů, rady a tipy od podnikatelů pro podnikatele.
Této zprávě Světové banky předcházela v říjnu podobně kritická „Zpráva o konkurenceschopnosti“, kterou vydalo Světové ekonomické fórum v Ženevě. Po ještě vyrovnaných výsledcích v minulých letech kleslo Česko v letošním srovnání o 3 pozice – na 32. místo na světě.
Jak jsme dopadli
Ve zprávě Světové banky skončila ČR na 41. místě a podmínky pro podnikání se tak již zhoršují třetí rok po sobě. Za 3 roky jsme spadli o 14 míst.
To je celkové hodnocení, kde bychom si snad ještě mohli říci, že není tak zle. Jsou tu ale i dílčí hodnocení, kde jsme naprosto propadli. Například ve „vyřizování stavebních povolení“ jsme až na 157. místo na světě! Ještě větší propad ve srovnání s minulostí máme v nárůstu byrokracie při „založení nové firmy“. Zde jsme spadli až na děsivé 134. místě na světě. V obou kategoriích jsme naprosto nejhorší v celé Evropské unii.
Také v hodnocení „vymáhání smluv“ jsme se ocitli na nelichotivém 103. místo. Obvykle totiž celý proces vymáhání trvá dva roky a je nutné počítat se ztrátou zhruba jedné třetiny z vymáhané částky. V kategorii „placení daní“ jsme se umístili na 53. místě oproti loňskému 45. místu.
Kde se podniká nejlépe
Na prvních dvou místech se pořadí oproti loňskému roku nezměnilo – nejlepší podmínky pro podnikatele má Nový Zéland a v závěsu za ním je Singapur. Hongkong se vrátil na třetí místo a posunul Dánsko na čtvrté místo. Pátou pozici si drží dravá Jižní Korea. Šestá je Gruzie a pak následuje Norsko, USA a Velká Británie. Především Gruzii bychom si mohli brát v mnoha měřítcích za příklad, například změna majitele nemovitosti a jeho vložení do katastru je otázkou minuty u kteréhokoliv notáře, vše se vyřídí elektronicky.
Ze zemí bývalého postkomunistického, východního bloku se dostala nejvýše Makedonie – pěkná 10. pozice, Estonsko je osmnácté a hned za ním Lotyšsko. Celý žebříček uzavírá Jemen, Venezuela, Eritrea a Somálsko.
Před 3 roky bylo Česko v tomto hodnocení na 27. pozici. Od té doby začal velmi rychlý sešup. Na vině je úpadek veřejné správy a především neschopnost nebo neochota vlády s tím cokoliv dělat, nárůst byrokracie a ztěžování podmínek pro podnikání. Politici si s úřady očividně neví rady a situaci jen zhoršují dalšími a dalšími nepotřebnými zákony a nařízeními.
Světová finanční krize v roce 2008 nás donutila zlepšit podnikatelské prostředí a podmínky pro podnikatele se průběžně zlepšovaly až do roku 2017 – tehdy jsme byli v žebříčku na 27. místě. Pak ale přišly nové parlamentní volby, nová vláda a výsledek jejího vládnutí vidíme i v nelichotivém hodnocení Světové banky.
ZAČNĚTE PODNIKAT. ZALOŽTE SI ESHOP.
Provozování vlastního internetového obchodu je jedním z nejdostupnějších a nejrychlejších způsobů, jak začít podnikat. Eshop založíte na jedno kliknutí a během týdne můžete začít prodávat. Založit eshop.
Takto může váš eshop vypadat (na výběr máte 23 šablon):
Šablona KRYPTONIT | Šablona ETHERUM | Šablona ZINCUM | Šablona CUPRUM |
---|