Odstartovali jste svou novou firmu, máte skvělý nápad, ale chybí vám finance? Jednou z cest může být oslovení Business Angela pro získání investici do vaší firmy. Jaká rizika to přináší a na co si dát pozor?
Business Angel je i přes svůj andělský název typ investora, kterého pochopitelně zajímá především zisk a zhodnocení jeho investice. Pokud takového investora oslovíte vy sami, pravděpodobně ucítí svou příležitost, protože vidí, že ho potřebujete a nastaví podmínky jeho investice tak, aby byly výhodné především pro něho. Pokud je postup opačný, tedy investor oslovil nejprve vás, máte šanci, že si na něm „vydupete“ lepší podmínky pro vás.
Pokud o investici do vaší firmy vyjednáváte, musíte si především uvědomit, že vyjednáváte o podílu ve vaší budoucí firmě. Což znamená, že investor získává podíl ve firmě, která bude nějakým způsobem růst a získávat na hodnotě. Investor pochopitelně nese určitou část rizika, ale pokud by vaší firmě a její budoucnosti nevěřil, vůbec by s vámi nejednal. Je to tak trochu poker – vy se tváříte, že vlastně žádnou investici ani nepotřebujete a investor se snaží vzbudit dojem, že vaše firma není nic moc, že především on podstupuje obrovské riziko a dělá to opravdu jen a jen proto, že vás chce podpořit z čisté lásky k podnikání.
PENÍZE NA ROZVOJ FIRMY
Investice, které od Business Angela získáte, obvykle nejsou vaše, ale musíte je použít pro rozvoj firmy. Investor se tak stává spoluvlastníkem vaší firmy a musíte se s ním rozdělit o rozhodování a pochopitelně i o firemní zisk.
CO ZNAMENÁ VE SMLOUVĚ „convertible note„
Pokud je součástí smlouvy „convertible note„, mějte se na pozoru. Prakticky to znamená, že v případě, že vaše firma zkrachuje, budete muset část investice vrátit. V tomto případě pak nejde o čistou investici, ale prakticky o půjčku, kterou investor podmiňuje svou účast ve vaší firmě. Ve smlouvě také může být například definována výše částky, kterou investor při opuštění vaší firmy získá zpět a s jakým navýšením této částky.
Opravdu velký pozor si dejte na to, jak je smlouva koncipována a obraťte se s žádostí o pomoc na právní kancelář. Aby vám v případě krachu vašeho projektu nezůstali jen „oči pro pláč“ a nemuseli jste investorovi vracet celou část investice, jen kvůli tomu, že jste si smlouvu nepozorně přečetli a vlastně nešlo o investici, ale o zápůjčku.
POSTUPNÉ VYPLÁCENÍ INVESTICE
Investoři si své peníze jistí i jinými způsoby. Obvykle není celá výše investice do firmy vložena ihned a v plné výši. Smlouva stanoví jednotlivé cíle, kdy až teprve po jejich dosažení jsou další peníze uvolněny pro potřeby společnosti. Takovým cílem může být například dosažený obrat, počet zákazníků, počet prodaných licencí…
Nechceme tímto článkem vzbudit dojem, že Business Angel je vlastně ďábel. To určitě ne. Mnohdy jde o velmi dobrou nebo dokonce jedinou volbu pro další rozvoj vaší firmy. Ale dejte si pozor, co podepisujete a k čemu se zavazujete, protože i investor chce na vaší firmě co nejvíce vydělat.