Digitální nomádi jsou obvykle mladí lidé, jejich práce je povětšinou v oblasti IT. Jde o designery, grafiky, programátory, marketingové poradce, správce internetových kampaní…
Definicí digitálních nomádů je práce na dálku, s častým cestováním po celém světě, bez stálého pracovního prostoru. Obvykle vystačí s vlastním počítačem a připojením k internetu. Jejich cílem je poznávání nových zemí a kultur, jsou otevření novým výzvám a jen tak na okraj se u toho i dokáží dobře uživit. Jak se stát digitálním nomádem a stojí to vůbec za to?
Až za vámi přijde vaše dcera nebo syn s tím, že se rozhodli stát digitálním nomádem, nejprve se nadechněte a pak se pokuste na tuto situaci podívat objektivně. Být nomádem neznamená, že se vaše dítko bude flákat na Bali na pláži a bude mít u toho otevřený notebook. Ani náhodou. Možná i takovou představu bude mít. Ale to ho rychle přejde. Nomádi si ve své vysněné destinaci musí vyřídit ubytování, zajistit připojení k WiFi, zkontrolovat emaily od zákazníků, honí je termíny dokončení prací. Mnohdy se ani na tu pláž nedostanou a buší do klávesnice 16 hodin denně ve smradlavém, levném hostelu. A po odevzdání práce zákazníkovi čekají jako na smilování až jim přijdou peníze na Paypal, aby si mohli sehnat nejlevnější letenku zase do jiné exotické země, kde se všechno opakuje nanovo. A pak znovu a znovu.
CO DIGITÁLNÍ NOMÁDSTVÍ PŘINÁŠÍ
- poznávání nových zemí, kultur
- rozšíření znalostí a obzorů
- nezávislost
- znalost jazyků
- samostatnost
- nápady a zkušenosti
- noví přátelé po celém světě
Obvykle prvním místem kam nomádi zamíří bývá jihovýchodní Asie. Vietnam, Kambodža, Thajsko, Barma, Laos, Indonésie – to jsou všechno země nomádům zaslíbené. Jde o levné, exotické země a budou zde ve větším bezpečí než v Praze v pravé poledne na Václaváku. Pokud začínající nomád nemá v sobě disciplínu, nechává termíny prací na poslední chvíli a tráví většinu času na pláži, velmi rychle ho to s mizejícími prostředky na účtě přejde. Naučí se zodpovědnosti a nastaví si pevný pracovní řád. Jinak to nejde. A vy ho možná po návratu z cest ani nepoznáte. Bude dospělejší, zkušenější, odpovědnější a navíc se třeba ještě naučí čínsky.
RIZIKA
Každý nomád musí, bezpodmínečně opravdu musí, před svými prvními cestami vytrpět sérii doporučených očkování proti několika v Evropě se nevyskytujícím nemocem. Musí mít také se svými zákazníky domluven způsob komunikace, pevný čas mítinků, podle kterého bude řídit své cestování a přesuny z místa na místo. Zákazníka by měl také o svém nomádství předem informovat. Protože, pokud s tím zákazník nebude srozuměn a uslyší při dalším telefonátu na pozadí šumění oceánu, je také možné, že s nomádem rychle ukončí spolupráci a nomád pojede šupem domu.
Nomád si taky musí uvědomit, že ve všech místech, kde bude trávit čas, je pouze hostem a neměl by nad místními zvyky ohrnovat nos nebo se nad domorodci jakkoliv povyšovat. V opačném případě také může skončit velmi nedobře a nikdo mu nepomůže. Pokora a úcta – ano, tu bude všude potřebovat a dojde s ní třeba až na konec světa. A až tam bude, s radostí se vrátí domů a vám bude celý rok vyprávět zážitky ze své životní cesty, která mu opravdu přinese mnoho dobrého.
Takže až vaše dítě přijde s tímto přáním – nebraňte mu. Pozná co je život a bude si mnohem lépe vážit toho, co má doma.