Také se vám nechce utrácet peníze za Word, Excel, Powerpoint a další kancelářské aplikace? Řešením může být například Google Disk.
V dnešním díle našeho návodu se podíváme na export a na správu souborů vytvořených v Google Disku.
V minulém díle jsme si ukázali, jak vytvořený dokument sdílet mezi více uživateli a jak vypadá souběžná práce s více editory. Tentokrát se naučíme vytvořený soubor vyexportovat a ukážeme si základy práce se správou souborů na Google Disku.
EXPORT SOUBORŮ
Soubor vytvořený v Google Disku můžete zaslat uživateli, kterému je dokument určen nejen formou sdílení, viz postup v minulém díle , ale můžete vytvořený soubor také vyexportovat ve formátu pro jiné kancelářské programy. Tuto volbu naleznete v menu „Soubor / Stáhnout jako“.
U dokumentů máte na výběr máte ze 7 nejpoužívanějších formátů:
- .docx pro Microsoft Word
- .odt pro open source alternativy desktopových kancelářských programů OpenOffice nebo LibreOffice
- .rtf dalším microsoftím formátem dokumentu
- .pdf pro Adobe reader
- .txt pro textový editor
- .html stránka pro použití na web stránkách
- .epub pro čtečky
Pro tabulky máte na výběr máte ze 6 formátů:
- .xlsx pro Microsoft Excel
- .ods pro open source alternativy desktopových kancelářských programů OpenOffice nebo LibreOffice
- .pdf pro Adobe reader
- .html stránka pro použití na web stránkách
- .csv a .tsv textový soubor, se sloupci oddělenými čárkami, respektive tabulátory
V případě, že chcete například od PDF formátu vyexportovat pouze část tabulky, je zde velmi šikovná funkce částečného exportu. Označte myší všechny buňky, které chcete exportovat (na našem vzorovém případě například buňky A1 až B7) a zvolte možnost „Soubor / Stáhnout jako / Dokument PDF“. V následujícím kroku máte na výběr ze dvou hodnot – vyexportovat celý Aktuální list nebo pouze Vybrané buňky. Tuto možnost naleznete v pravém sloupečku u políčka Exportovat:
V případě, že zvolíte možnost „Vybrané buňky“, bude do .pdf souboru vložena tabulka s hodnotamy buněk A1-B7, v případě, že zvolíte „Aktuální list“, bude v .pdf souboru vyexportován kompletní obsah aktuálního listu.
Přestože Google stále vylepšuje export souborů do jiných formátů, je potřeba poctivě přiznat, že tyto exporty nejsou, především u složitých dokumentů vždy 100%, což je samozřejmě dáno uzavřeností externích proprietárních formátů. Ale rozhodně to není nic strašlivého a lze s exportními soubory běžně pracovat i mimo Google Disk. Pokud to není zcela nezbytné, doporučujeme spíše soubory sdílet než exportovat. Ale volba je jen na vás.
SPRÁVA SOUBORŮ
Soubory, které vytvoříte jsou uloženy a zobrazeny na úvodní stránce Google Disku:
Všechny vytvořené soubory jsou ukládány do složky Můj disk. Naopak soubory, které pro vaši potřebu nasdílel někdo cizí, naleznete ve složce Sdíleno se mnou. Kliknutím je jednotlivé složky v levém sloupci zobrazíte zatříděné soubory. Poklepáním ne jejich názvy můžete soubory otevřít a dále s nimi pracovat. Pokud nad názvem souboru umístíte kurzor myši a kliknete na pravé tlačítko na myši, zobrazí se kontextové menu:
Zde máte po ruce všechny nejběžnější operace, které můžete takto nejrychleji použít. Za pozornost určitě stojí minimálně odkazy „Sdílet, Vytvořit kopii, Stáhnout a Odstranit“. Tím bychom prozatím měli základní práci se soubory vysvětlenou a v příštím díle se podíváme na možnost importu externích souborů do Google Disku .