Pokud máte to štěstí a vlastníte svůj rodinný domek, možná v něm máte nevyužitý prostor. Jak nejlépe takový objekt využít pro podnikání? Přinášíme vám 4 tipy, jak s takovým prostorem výhodně naložit.
PODNIKATELÉ SOBĚ – Facebooková skupina pouze pro podnikatele.
Sdílení podnikatelských zkušeností, výměna názorů, rady a tipy od podnikatelů pro podnikatele.
1. Pronájem prostor pro podnikání
Jako první a zřejmě nejsnazší možnost bude pronájem vašeho prostoru pro podnikání. Přestože na trhu spíše panuje převis nabídky pronájmu podnikatelských prostor nad poptávkou, je obvykle jen otázkou času, než najdete svého nájemce. Zkuste se svou nabídkou jít podnikatelům naproti. Vytipujte si ve vaší čtvrti služby, které zde chybí a následně oslovte úspěšné živnostníky z jiných oblastí s nabídkou na rozšíření jejich služeb do vašeho regionu. Navštivte realitní kanceláře a nabídněte váš objekt k pronájmu, proaktivně sami inzerujte váš prostor na inzertních serverech. Zveřejněte vaši nabídku na sociálních sítích.
Stanovte výši nájmu dle ceny obvyklé ve vašem místě. Uvědomte si, že nájemci vznikají při startu nového podnikání velké náklady a potěšte ho například nabídkou prvního měsíce pronájmu zdarma. Bude si vás tak vážit a upřednostní vaši nabídku před jinými. Nájem prostor sloužících k podnikání upravuje Občanský zákoník. Pronájem nebytových prostor pro podnikání není tak svázán předpisy jako běžný nájem bytů. Můžete tak sjednat podmínky pronájmu daleko volněji a za podmínek, na kterých se do nájemcem domluvíte.
Tip: Za pronájem prostor nemusíte vystavovat nájemci faktury (stačí smlouva s nájemcem, kde on bude na základě smlouvy platit měsíční poplatky) a ani pro pronájem prostor nemusíte vlastnit živnostenský list (daňovému přiznání se samozřejmě nevyhnete).
2. Internetový obchod
Eshop byl a je stále zřejmě tou nejsnazší cestou k podnikání. Stačí najít dodavatele zboží, které budete online nabízet, prostor pro podnikání a uskladnění vašeho zboží, počítač a finance na propagaci vašeho eshopu. Samozřejmě není to až tak jednoduché, budete se muset v dané problematice zorientovat, naučit se toho spoustu o online marketingu, jednání se zákazníkem, cenotvorbě a načerpat další podnikatelské znalosti. Ale výsledkem může být zcela funkční domácí podnikání, práce bez šéfa, která vás bude bavit a naplňovat. Vlastní eshop pořídíte v dnešní době snadno, zvolte formu pronájmu eshopu, obchod tak vytvoříte za pár dnů a měsíční náklady budou v řádu několika stokorun.
Tip: Nejotravnější práce u internetového obchodu je balení, skladování, zasílání objednávek zákazníkovi, vyřizování vratek a reklamací. Nechte tuto práci na fulfillment skladech. Zavezete k nim vaše zboží a budete jim přeposílat vaše objednávky. O celý proces doručení zásilky až k zákazníkovi se postarají oni sami. A vy se raději věnujte propagaci eshopu, jeho vylepšování a komunikaci s vašimi zákazníky.
3. Pronájem turistům
Pokud váš byt leží poblíž turistických cest, můžete zkusit pronájem vašeho volného prostoru turistům. Tato forma pronájmu se díky online službám typu Airbnb stává velmi populární. Snadno nabídnete vaše prostory turistům z celého světa. Pro toto podnikání také nemusíte vlastnit živnostenské oprávnění.
4. Tvorba rukodělných výrobků
Chcete-li pracovat rukama a jste šikovní, můžete si zkusit ve vašich volných prostorech vytvořit domácí dílnu. Výroba módních doplňků, patchworking, tvorba dekorací do bytu je velmi populární a můžete si takto snadno přivydělat. Asi to nebude na „uživení“, ale jako forma zábavy a přivýdělku to určitě zajímavé bude. Vlastnoručně vyrobené výrobky můžete asi nejlépe online prodat ve specializovaném serveru na prodej rukodělných výrobků – doporučit můžeme například službou Fler.cz, která funguje jako specializované tržiště handmade výrobků. Prodej na Fleru není paušálně zpoplatněn, platíte pouze provizi z prodaného zboží.
VYSTAVUJTE FAKTURY ONLINE A ZDARMA
Už ne faktury z Excelu! Použijte snadnější a lepší řešení – tvorbu faktur online a zdarma.