Světová zdravotnická organizace (WHO) definovala vyhoření jako nemoc. Syndromu vyhoření je definováno jako „syndrom pojatý jako důsledek chronického stresu na pracovišti, který nebyl úspěšně zvládnut.“
Jak s tím bojovat? A lze vůbec nad vyhořením trvale vyhrát? Ukažme si několik cest, jak mohou se syndromem vyhoření bojovat podnikatelé.
PODNIKATELÉ SOBĚ – Facebooková skupina pouze pro podnikatele.
Sdílení podnikatelských zkušeností, výměna názorů, rady a tipy od podnikatelů pro podnikatele.
Mezi příznaky vyhoření patří pocity vyčerpání, náhle negativní postoj k práci, nedostatek produktivity a efektivity, vytrvalé pocity i často zbytečného stresu. Pokud podnikatel nebo jeho okolí zjistí, že trpí syndromem vyhoření, co je nejlepší v takové situaci dělat?
ZPOMALIT
Pokud si podnikatel zvykl na šílený pracovní rytmus, který byl nutný a možný při startu podnikání, měl by si uvědomit, že tento „sprint“ není možné vydržet dlouhodobě. Je jasné, že začátek byznysu je vždy těžký, je potřeba nastartovat procesy, většinu prací dělá podnikatel sám. Jinak to ani není možné, na zaměstnance nejsou peníze. Jak ale podnikání roste, je potřeba si uvědomit, že na email od zákazníka se nemusí odpovídat během 3 vteřin, že to určitě hodinu vydrží. Vypracování cenové nabídky také vydrží do dalšího dne a možná to bude nakonec lepší, protože si váš obchodní partner uvědomí, že jste již zavedená firma, která jede podle vlastních pravidel a ne „hladový vlčák“, který okamžitě skočí po každé zakázce.
DELEGOVAT PRÁCI
Na startu firmy musíte dělat všechno – vizionáře, ředitele, obchodníka, zaměstnance, uklízečku, fakturantku… prostě všechno v jedné osobě. Jak ale práce a zakázek přibývá, je potřeba ze sebe zbytnou práci setřást a předat ji na starost svým novým kolegům. Tedy za prvé je potřeba přijmout nové zaměstnance, kteří vám pomohou. Za druhé jim musíte dát důvěru v tom, že to budou dělat alespoň stejně dobře jako vy a za třetí se je nesnažte každých 10 minut kontrolovat. Tato fáze je pro někoho velmi těžká, ale naprosto nezbytná.
ZBAVTE SE VÝČITEK
Někdy může podnikatel-workoholik trpět pocitem, že delegováním práce se mu firma začíná vzdalovat, že už neví o každém šroubku ve firmě nebo může mít až pocit, že se „fláká“. To je velký omyl, delegováním práce si jen uvolňuje ruce pro činnost, která by měla být firmě daleko přínosnější. Oprostit se od rutinní práce, kterou zvládnou noví kolegové a věnovat se raději řízení firmy a plánování jejího dalšího rozvoje. To je činnost, která je majiteli firmy přisouzena.
ZAČNĚTE PODNIKAT. ZALOŽTE SI ESHOP.
Provozování vlastního internetového obchodu je jedním z nejdostupnějších a nejrychlejších způsobů, jak začít podnikat. Eshop založíte na jedno kliknutí a během týdne můžete začít prodávat. Založit eshop.
Takto může váš eshop vypadat (na výběr máte 23 šablon):
Šablona KRYPTONIT | Šablona ETHERUM | Šablona ZINCUM | Šablona CUPRUM |
---|
ODBORNÁ POMOC
Pomoc proti vyhoření je pro každého jiná. To, co pro funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro někoho jiného. Někomu pomůže meditace, jinému boxovací pytel. Nejlepší cestou bude vyhledání odborné pomoci . Vyhoření je nyní klasifikován jako syndrom a je vhodné kontaktovat lékaře. Udělejte to ihned, jakmile máte pocit, že se k vyhoření blížíte. Čím dříve vyhledáte odbornou pomoc, tím větší šanci máte, že se problému rychle zbavíte. Žádat o pomoc není známkou slabosti.