Wordpress pro svůj web zvolilo 50 milionu uživatelů. Na tomto řešení oceňují velký počet dostupných šablon, pluginů, rozšíření a především to, že jde o free řešení, kde musíte investovat především do hostingu. Tento systém má ale také slabiny. Z nichž některé jsou opravdu poměrně zásadní.
Vzhledem k tomu, že ze své podstaty open source aplikace, je celý zdrojový kód tohoto redakčního systému volně k dispozici, je volně k dispozici i všem hackerů a vůbec všech, kteří hledají bezpečnostní díry. Bezpečnost je tak jedním z hlavních problematických místo tohoto webového nástroje. Podívejme se, ale na všech 7 bolavých míst WordPressu.
PLUGINY
Pluginy rozšiřují možnosti WordPressu o nové funkce a možnosti. Jde o jednu z největších výhod, ale zároveň si je potřeba uvědomit, že s každým instalovaným pluginem se vystavujete novému riziku. Pluginy nejsou ve většině případů vyvíjeny přímo autory celého WordPressu, ale jde o prográmky, které jsou vytvořeny nezávislými, externími programátory. Jejich kvalita je v mnoha případech sporná. Mohou se stát bezpečnostní hrozbou nebo vám najednou přestat s novou verzí WordPressu zcela pracovat.
NOVÉ VERZE
Vývoj WordPressu se nezastavuje. Každý měsíc je k dispozici několik nových verzí. Některé obsahují zásadní bezpečnostní úpravy, jiné mohou být jen vylepšením aktuální verze. Každá aktualizace, ale může způsobit rozpad a nefunkčnost vaší grafické šablony a celkové podoby webu. Nezbývá pak než čekat, až bude vydána upravená verze grafické šablony, která bude optimalizována na novou verzi WordPressu nebo vyhledat zcela novou šablonu, která bude s aktualizací kompatibilní. Toto je jedna z nejprotivnějších vlastností WordPressu.
SEO
Provést SEO optimalizaci WordPress webu je možné, ale není to snadné. Existuje několik skutečně dobrých SEO pluginů, které vám mohou ve vaší práci pomoci. Ale musíte vědět, co děláte. Také se můžete dostat do stavu, kdy vaším „laděním“ prokážete svému webu medvědí službu a prakticky ho před vyhledávači skryjete.
PŘIHLAŠOVÁNÍ
Výchozí nastavení WordPressu umožňuje neomezený počet přihlašování do administrace, což dává velké možnosti pro robotické nástroje, které se mohou pokoušet váš web hacknout a tak narušit jeho bezpečnost.
ZAČNĚTE PODNIKAT. ZALOŽTE SI ESHOP.
Provozování vlastního internetového obchodu je jedním z nejdostupnějších a nejrychlejších způsobů, jak začít podnikat. Eshop založíte na jedno kliknutí a během týdne můžete začít prodávat. Založit eshop.
Takto může váš eshop vypadat (na výběr máte 23 šablon):
Šablona KRYPTONIT | Šablona ETHERUM | Šablona ZINCUM | Šablona CUPRUM |
---|
MALWARE
WordPress se snaží bojovat s různými útočníky, ale každý den se podaří útočníkům prorazit standardní zabezpečení mnoha webů postavených na WordPressu, především jde o útoky pomocí:
- získáním přístupu k účtu přes FTP, DFTP a WP-ADMIN. Obvykle je útok úspěšný v případě, že máte neaktulizovaný software.
- pharma hacků – které z vašeho webu učiní distributora spamu.
- přesměrování návštěvníka vašeho webu na cizí webové stránky.
KOMPATIBILITA
Kompatibilita pluginů, šablon a jakýchkoliv externích doinstalovaných prvků je při vydání nové verze WordPressu, ale i vzájemně mezi sebou, velkým problémem. Samostatně mohou jednotlivé prvky v určité verzi WordPressu fungovat bez problému, ale po instalaci dalšího pluginu, může docházet k jejich kolizím a mohou se chovat naprosto nepředvídatelně.
ŠABLONY
Koupě a instalace nové webové šablony pro web vytvořený na wordpressu je velmi jednoduchá a rychlá záležitost. Problém je v tom, že obvykle podobný nápad jako vy mají desítky, stovky a možná i tisíce dalších webů. Výsledná grafika webu pak může vypadat poněkud „lacině“, jako pouhá kopie jiné web stránky. A uživatelům se mohou jednotlivé, graficky podobné weby mezi sebou plést a mohou je zaměňovat.
Nechceme říci, že je WordPress špatná volba. Jen jsme chtěli upozornit na to, že ani tato cesta není bez problémů. Pokud se chcete podobným problémům vyhnout, zkuste spíše řešení, které nebudete hostovat na vašem hostingu, ale svěříte se do péče tvůrců celého systému. Za vytvořený web tak budete platit měsíční částku, ve které je zahrnuta i péče o další vývoj webu, technická podpora a především pronájem celého systému. Takovým řešením (pokud se bavíme o českých řešeních) je například Webnode, Estránky nebo Zombeek.