Jste pevně rozhodnuti pustit se do podnikání? Kompletní manuál základních kroků, pro založení živnosti z pohledu nutných administrativních a zákonných povinností.
Přinášíme vám souhrn všech administrativních kroků, které musíte před zahájením vlastního podnikání splnit. Není toho málo, ale s nadšením a naším manuálem zvládnete vše bez jediného zaváhání.
ŽIVNOSTENSKÝ LIST
Živnostenský list získáte na Živnostenském úřadě, kde vyplníte Jednotný registrační formulář. Pomocí tohoto formuláře se přihlásíte k dani z příjmů, k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Na živnostenském úřadě budete potřebovat občanský průkaz a 1.000,- Kč na správní poplatek za přijetí vaší žádosti. Pokud si nejste jisti, jaký přesný typ živnosti zvolit, neváhejte se obrátit o radu na proškolené úřednice, rádi vám pomohou.
TYPY ŽIVNOSTÍ
- živnosti ohlašovací (volná, řemeslná nebo vázaná)
- živnosti koncesované
K získání živnostenského oprávnění pro volnou živnost nemusíte dokládat jakoukoliv odbornost, pouze musíte splňovat všeobecné podmínky – dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost). Tato živnost označená jako „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, pro jejíž získání nepotřebuje podnikatel žádnou odbornou způsobilost. Tato živnost obsahuje 80 oborů činnosti. Například jde o maloobchod, zprostředkování obchodu nebo služeb, ubytovací služby…
Řemeslná živnost je živnost, pro jejíž získání a provozování je podmínkou buď výuční list, maturita v daném oboru nebo šestiletá praxe v oboru. Například jde o zednictví, řeznictví, hostinská činnost, topenářství…
Živnost vázaná je živnost, pro jejíž získání a provozování je podmínkou prokázání odborné způsobilosti, kterou stanoví příloha živnostenského zákona. Může jít například o činnost účetních poradců, vedení účetnictví, masérské služby, provozování autoškoly…
Živnost koncesovaná je druh živnosti, která je provozována na základě správního rozhodnutí. Kromě splnění odborné způsobilosti je podmínkou získání této živnosti i kladné vyjádření příslušného orgánu státní správy. Příkladem této živnosti je ku příkladu cestovní kancelář, pohřební služba a další.
Živnostenský úřad bude po vás vyžadovat i souhlas majitele nemovitosti, ve které budete chtít podnikat. Na základě tohoto souhlasu vám bude přiděleno identifikační číslo provozovny. Dále provede úřad zápis provozovny do živnostenského rejstříku a o tomto provedeném zápisu vás bude následně informovat. Trestní bezúhonnost si úřad ověřuje sám, od vás k tomu nepotřebuje dodat žádné další dokumenty.
Obvykle do jednoho týdne obdržíte výpis ze živnostenského rejstříku a bude vám přiděleno vaše IČ – identifikační číslo. Jde o osmimístné číslo, kterým se bude vaše firma identifikovat ve všech případech vašeho podnikání.
Hurá – 1. krok máte za sebou. A teď se podívejte na povinné platby, které vás jako živnostníka čekají:
SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ
Vyplněním Jednotného registračního formuláře na živnostenském úřadě, jste zároveň automaticky zaregistrováni jako tzv. OSVČ – tedy osoba samostatně výdělečně činná i na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Nejpozději do měsíce vám přijdou údaje pro placení záloh a variabilní symbol, pod kterým budete pro OSSZ identifikován.
Povinnost platit sociální pojištění se řídí tím, zda je vaše činnost evidována jako hlavní nebo vedlejší. Vedlejší činnost provozujete pouze v případě, že jste zaměstnáni zároveň i na hlavní pracovní poměr. Minimální výše zálohy pro rok 2018 pro hlavní činnost, je stanovenou ve výši 2.189,- Kč. Pro vedlejší činnost, pro rok 2018, je stanovena v minimální výši záloh na 876,- Kč.
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Jednotný registrační formulář vás zároveň automaticky přihlásí i ke zdravotnímu pojištění u vaší zdravotní pojišťovny.
Minimální záloha na zdravotní pojištění, pro hlavní činnost, pro rok 2018 činí 2.024,- Kč. Při vedlejší činnosti zálohy na zdravotní pojištění neplatíte.
DANĚ, DPH A SILNIČNÍ DAŇ
Na živnostenském úřadě, pomocí Jednotného registračního formuláře, se můžete také dobrovolně přihlásit i jako plátce daně z přidané honodty (DPH) a jako plátce silniční daně. Pověřený finanční úřad vám přidělí DIČ – daňové identifikační číslo. Jako plátci DPH, musíte měsíčně nebo kvartálně podat daňové přiznání k DPH a zaplatit tuto daň. V případě používání vozidla pro podnikání, musíte také platit zálohy na silniční daň.
Jako podnikající fyzická osoba vedete buďto daňovou evidenci nebo evidenci příjmů, v případě, že budete využívat paušální výdaje. Se správou vašeho účetnictví se doporučujeme obrátit na externí účetní firmy, poplatky za vedení účetnictví nejsou nijak horentní a vám umožní klidné spaní.