V souvislosti s epidemií koronaviru vám přinášíme kompletní aktualizovaný přehled informací o opatřeních na pomoc ekonomice. Informace jsou dostupné a aktuální k datu 27. 3. 2020.
PODNIKATELÉ SOBĚ – Facebooková skupina pouze pro podnikatele.
Sdílení podnikatelských zkušeností, výměna názorů, rady a tipy od podnikatelů pro podnikatele.
Kompenzace mzdových nákladů
- 19. 3. 2020 (usnesení č. 257) vláda schválila Cílený program podpory zaměstnanosti, který dále upravila 23. 3. 2020 (viz zde) – pro Režimy A a B níže, pro náklady vzniklé od 1.3.2020, program předběžně běží do 30. 6. 2020. Výše příspěvku v Režimu B na jednoho zaměstnance je omezena – nepřesáhne příslušnou procentuální část aktuálního mediánu mezd zveřejněného ISPV [*1].
- 23. 3. 2020 (usnesení č. 293) vláda schválila Cílený program podpory zaměstnanosti – část II. (viz zde) – pro Režimy C až E níže, pro náklady vzniklé max. za 2 měsíce, nejdříve od 1. 3. 2020, do 30. 4. 2020. Výše těchto příspěvků na jednoho zaměstnance měsíčně v každém z těchto režimů je omezena – nepřesáhne příslušnou procentuální část aktuálního Mediánu mezd zveřejněného ISPV1.
Základní přehled připravený MPSV.
MPSV prostřednictvím Úřadu práce ČR zajistí vyplácení následujících příspěvků zaměstnavatelům (na žádost zaměstnavatele uzavře Úřad práce se zaměstnavatelem dohodu o vyplácení příspěvku/ů):
- příspěvek na náhradu mzdy nebo platu v případě nařízení karantény zaměstnanci podle § 192 zákoníku práce – Režim A; stát bude hradit 100 % vyplacené náhrady mzdy (tj. 60 % redukovaného vyměřovacího základu);
- příspěvek na náhradu mzdy nebo platu podle § 208 ZP z důvodu nemožnosti přidělovat práci v souvislosti s vydáním krizových usnesení vlády ČR a mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví na ochranu veřejného zdraví v souvislosti s šířením nákazy COVID-19 [*2], po dobu 20 dnů trvání této překážky v práci u konkrétního zaměstnance – Režim B; stát bude hradit 80 % z vyplacené náhrady mzdy;
- příspěvek na náhradu mzdy nebo platu z důvodu nemožnosti přidělovat zaměstnancům práci v důsledku nařízení karantény popř. v důsledku vzniku důležité osobní překážky na straně zaměstnance dle § 191 ZP spočívající v péči o dítě mladší 10 let v souvislosti s vydáním usnesení vlády ze dne 13. 3. 2020 č. 201 a navazujících u 30% zaměstnanců zaměstnavatele – Režim C; stát bude hradit 80 % vyplacené náhrady mzdy;
- příspěvek na náhradu mzdy nebo platu v důsledku vzniku překážky v práci na straně zaměstnavatele podle § 207 písm. a) ZP v důsledku omezení dostupnosti vstupů nezbytných k činnosti zaměstnavatele kvůli karanténním opatřením (či obecně výpadků výroby příčinně související s nákazou COVID-19) u dodavatele, včetně zahraničí) – Režim D; stát bude hradit 50 % vyplacené náhrady mzdy;
- příspěvek na náhradu mzdy nebo platu důsledku vzniku překážky v práci na straně zaměstnavatele dle § 209 ZP v důsledku omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech zaměstnavatele v důsledku karanténních opatření v místě odbytu zaměstnavatele či jinak příčinně souvisejících s nákazou COVID-19 – Režim E; stát bude hradit 50 % vyplacené náhrady mzdy.
[*1] Poslední dostupný mzdový medián je za 3. čtvrtletí 2019 a činil 31.013 Kč/měsíc.
[*2] Zejména mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 10. 3. 2020, č. j.: MZDR 10666/2020-1/MIN/KAN, usnesení vlády ze dne 12. 3. 2020 č. 199, usnesení vlády ze dne 12. 3. 2020 č. 201, usnesení vlády ze dne 13. 3. 2020 č. 208, usnesení vlády ze dne 14. 3. 2020 č. 211, usnesení vlády ze dne 15. 3. 2020 č. 215 a přímo navazujících.
ZAČNĚTE PODNIKAT. ZALOŽTE SI ESHOP.
Provozování vlastního internetového obchodu je jedním z nejdostupnějších a nejrychlejších způsobů, jak začít podnikat. Eshop založíte na jedno kliknutí a během týdne můžete začít prodávat. Založit eshop.
Takto může váš eshop vypadat (na výběr máte 23 šablon):
Šablona KRYPTONIT | Šablona ETHERUM | Šablona ZINCUM | Šablona CUPRUM |
---|
Opatření v oblasti daní
Liberační balíček (Platný 16. 3. 2020):
- Plošné prominutí pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob a právnických osob a úroku z prodlení, a to nejdéle do 1. července 2020.
- Fakticky bude tedy všem daňovým poplatníkům (fyzickým osobám i podnikatelům) automaticky umožněno podat daňové přiznání k dani z příjmu a uhradit tuto daň bez jakékoliv sankce nejdéle o 3 měsíce později, a to bez nutnosti prokazovat důvody související s koronavirem.
- Prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně ve všech případech, kdy daňový subjekt individuálně požádá o prominutí úroku z prodlení nebo o posečkání či splátkování daně a prokáže důvody jakkoliv související s koronavirem.
- Např. onemocnění či karanténa účetní nebo dalších klíčových zaměstnanců, jejichž absence znemožnila plnění daňové povinnosti. Toto opatření dopadne na všechny daně spravované orgány podřízenými Ministerstvu financí a na všechny daňové subjekty (fyzické osoby i podnikatele).
- Plošné prominutí pokut za opožděné podání kontrolního hlášení ve výši 1 000 Kč, které vznikly mezi 1. březnem a 31. červencem 2020.
- Ze strany Generálního finančního ředitelství bude vydán pokyn tak, aby bylo možné individuálně prominout pokuty za nepodání kontrolního hlášení, a to pro období od 1. března do 31. července, pokud bude prokázána spojitost s koronavirem.
- Plošné prominutí správního poplatku za
- Podání žádosti o posečkání nebo splátkování daně, žádosti o prominutí úroku z prodlení, resp. z posečkané částky, a žádosti o prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení, a to pro žádosti podané do 31. července.
Podrobné vysvětlení a návod Finanční správy k 16. 3. 2020.
Liberační balíček (z 23. 3. 2020):
- U EET dojde k pozastavení povinnosti elektronicky evidovat tržby pro subjekty spadající do všech fází EET, a to po dobu stavu nouze a následujících třech měsíců.
- Pozastavení znamená, že žádný poplatník nebude muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována.
- Návrhy úprav byly 24. 3. 2020 přijaty PSP, nyní je musí schválit Senát a prezident.
- Prominutí červnové zálohy na daň z příjmů fyzických a právnických osob.
- Červnová záloha (tj. druhá záloha u kvartálních plátců a první záloha v případě pololetních plátců), se nebude vůbec hradit.
- Plošné prominutí pokuty za pozdě podané daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí či za pozdě uhrazenou daň z nabytí nemovitých věcí nebo zálohu na tuto daň.
- Prominutí se vztahuje na všechna opožděná daňová přiznání s lhůtou podání v termínu od 31. 3. do 31. 7. 2020. Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí může být bez hrozby sankce podáno nejpozději do 31. 8. 2020.
- Současně platí, že v těchto případech budou prominuty také úroky z prodlení nebo úroky z posečkání daně z nabytí nemovitých věcí. Fakticky bude tedy všem daňovým poplatníkům automaticky umožněno podat daňové přiznání k dani z nabytí domů, bytů, pozemků, garáží a podobně a uhradit tuto daň až o pět měsíců později.
- Zavedení institutu Loss carryback (zpětné působení daňové ztráty) u daně z příjmů FO i PO za rok 2020.
- Bude ji možné zpětně uplatnit v daňovém přiznání za rok 2019 a 2018.
- Návrhy úprav byly 24. 3. 2020 přijaty PSP, nyní je musí schválit Senát a prezident.
Tisková zpráva MF k druhému balíčku zde, detailnější postupy Finanční správy budou teprve zveřejněny.
Mimo liberační balíčky vláda 23. 3. 2020 rozhodla o šestiměsíčních prázdninách v placení zdravotního a sociálního pojistného pro 514 tisíc OSVČ, které mají příjem pouze z podnikání.
- Živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ nebudou muset v období března až srpna 2020 platit měsíční zálohy na pojistné. Následně ve vyúčtování za rok 2020 bude jejich odvod snížen o těchto šest měsíců, a to částku ve výši minimálních pojistných.
Podrobné instrukce pro daňové poplatníky v souvislosti s koronavirem najdete na webu ministerstva financí (aktualizováno k 26. 3. 2020).
Zaměstnávání cizinců
- Po dobu trvání nouzového stavu jsou cizinci oprávněně pobývající v ČR ke dni vyhlášení nouzového stavu oprávnění setrvat v ČR a nemusí řešit pobytové záležitosti (bod II. usnesení vlády č. 198 z 12.3.2020);
- Platnost povolení k zaměstnání a krátkodobých schengenských víz se prodlužuje na dobu do 60 dnů od skončení nouzového stavu, ale zaměstnavatel musí zaměstnanci prodloužit pracovní smlouvu (usnesení č. 248 z 18.3.2020)
- Pro zaměstnance se zaměstnaneckou kartou odpadá jinak platné šestiměsíční omezení pro změnu zaměstnavatele;
- Zaměstnanci s modrou nebo zaměstnaneckou kartou v případě přechodu k zaměstnavateli provádějícímu krizová opatření nebo napomáhajícímu k provádění krizových opatření v nouzovém stavu oznamují tuto změnu nejpozději v den nástupu – standardně 30 dnů předem.
Body 3. a 4. výše jsou obsahem usnesení č. 267 z 19.3.2020.
Finanční podpora a zvýhodněné úvěry
- Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) bude podnikatelům poskytovat záruky za úvěry komerčních bank a přispívat na úhradu úroků. Zaručované provozní úvěry návazného programu COVID II by měly podpořit okolo 10 000 podnikatelských projektů v objemu přibližně 30 mld. Kč. Více na webu ČMZRB.
- V pondělí 16. března spustila Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) příjem žádostí do programu úvěr COVID. Jeho cílem je prostřednictvím bezúročných úvěrů usnadnit přístup malým a středním podnikatelům k provoznímu financování, jejichž ekonomické aktivity jsou omezeny v důsledku výskytu koronavirové infekce a souvisejících preventivních opatření. Více na webu ČMZRB.
Podpora exportu
Nouzový balíček MZV pro české firmy:
- V rámci Nouzového balíčku budou moci podnikatelé ve zvýšené míře a zcela zdarma využívat služeb české zahraniční sítě zastupitelských úřadů a dalších nástrojů státu s výraznou státní podporou.
- Opatření jsou synergická a logicky navazují na balíčky a programy podpory vyhlášené Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO), EGAPu a ČMZRB.
Nouzový balíček zahrnuje podporu českých firem v pěti oblastech:
- Praktické informace k provádění zahraničních operací v koronavirové situaci s řadou omezení v dané zemi;
- Asistence zastupitelských úřadů při problémech s realizací obchodu;
- Hledání a analýza příležitostí, asistence při vyhledávání a ověřování vhodných partnerů;
- Pomoc a sdílení informací prostřednictvím série webinářů a online konzultací;
- Využít služeb místních expertů, kteří budou asistovat firmě v místě při domlouvání a realizaci obchodu
Zdroj: APEK, Svaz průmyslu ČR, MZČR
VYSTAVUJTE FAKTURY ONLINE A ZDARMA
Už ne faktury z Excelu! Použijte snadnější a lepší řešení – tvorbu faktur online a zdarma.