Aktuální situace na pracovním trhu není pro zaměstnavatele příliš radostná. „Lidi nejsou“. A proto stále více firem hledá pracovníky za hranicemi EU. Jak složité to je a co všechno musíte podstoupit proto, abyste mohli získat pracovní povolení pro nového zaměstnance z Ukrajiny, Ruska nebo jiných zemí mimo EU prostor?
V našem článku popisujeme situaci, kde vy jako firma, nemůžete v ČR nalézt vhodného pracovníka a již tedy máte vybraného uchazeče o pracovní pozici v zemi mimo EU. Nyní pro něj musíte vyřídit pracovní povolení. Jak? Více v článku.
Před vlastním hledáním zaměstnance mimo EU musíte nejprve zkusit najít nového člověka u nás. A až poté, kdy vhodného kandidáta nelze nalézt, můžete zkusit štěstí mimo EU.
POSTUP PRO ZAMĚSTNAVATELE
- Na Úřadu práce zveřejníte vaše volné místo, s tím, že může být obsazeno i kandidátem s trvalým pobytem mimo EU.
- V popisu pracovní pozice specifikujete všechny kvalifikační požadavky na toto pracovní místo.
- Na základě tohoto výběrového řízení vám bude po dobu 30 dnů Úřad práce zasílat na pohovor neumístěné české uchazeče.
- Pochopitelně je jen na vás, zda se rozhodnete takového uchazeče přijmout. Pokud nevyhovuje vašim požadavkům, k jeho přijmutí vás nic nezavazuje.
- Pokud není po 30 dnech vybrán vhodný kandidát, je možné nabídnout vaše místo i uchazeči mimo EU.
- Pokud se vám přihlásí vhodný například ukrajinský uchazeč, musíte s ním uzavřít pracovní smlouvu (lze i jen vzdálenou komunikací – třeba emailem).
- Trochu problematické bude stanovení datumu nástupu – vzhledem k tomu, že nelze přesně určit, kdy získá cizinec zaměstnaneckou kartu. Proto v pracovní smlouvě, definujte datum nástupu například formou „… k 1. dnu následujícího měsíce po získání zaměstnanecké karty…“
VYSTAVUJTE FAKTURY ONLINE A ZDARMA
Už ne faktury z Excelu! Použijte snadnější a lepší řešení – tvorbu faktur online a NAVŽDY zdarma. Velmi jednoduché ovládání, vystavit fakturu zvládne každý, rozeslání emailem na jedno kliknutí.
Více informací ZDE
POSTUP PRO CIZINCE
- Cizinec musí na české ambasádě předložit vaší pracovní smlouvu.
- Vyplní žádost a předloží tyto doklady: pas, 2 fotografie, doklad o jeho vzdělání s úředně ověřeným překladem (i s apostilou) a také by měl mít připravenu smlouvu o tom, že má v ČR zajištěno ubytování. S tím byste mu měli rozhodně pomoci.
- Pro jistotu by měl mít připraven i ukrajinský výpis z rejstříku trestů.
- Do 60 dnů rozhodne ambasáda o udělení nebo zamítnutí zaměstnanecké karty.
- V případě, že jeho žádost bude pozitivně vyřízeno, získá na 3 měsíce vízum na převzetí této karty.
- Tuto kartu si již pouze vyzvedne na cizineckém oddělení ministerstva vnitra. Dále se musí přihlásit k pobytu u „obávané“ cizinecké policie.
A to je prakticky všechno – získali jste novou pracovní sílu. Blahopřejeme vám!