Vláda připravila změny v EET a 3. a 4. vlnu zavedení EET, která dopadne již prakticky na každého podnikatele. V legislativním návrhu je i možnost offline evidence a návrh na změnu sazby DPH. Ne všech změny začnou platit ve stejný okamžik.
Už to vypadá, že pro všechny plánované změny i na jejich rychlé prosazení v parlamentu, bude mít vláda dostatečnou sílu. Zatím tedy nejsou jasné přesné termíny změn, můžeme pouze informovat o seznamu plánovaných úprav, změn a o lhůtách pro jejich start.
START 3. A 4. VLNY EET
Poslední 2 vlny EET se dotknou všech zbývajících podnikatelů, kteří zatím pod EET nespadají – řemeslníci, automechanici, lékaři, notáři… Tyto 2 poslední vlny odstartují přesně po 6 měsících po dni schválení a platnosti „Novela zákona o evidenci tržeb„.
PŘEŘAZENÍ NĚKTERÝCH SLUŽEB DO 10% SAZBY DPH
Se stejným termínem platnosti (6 měsíců po platnosti Novely) budou přeřazeny tyto služby ze sazby DPH 21% do sazby 10%:
- úprava a rozvod vody prostřednictvím sítí (vodné, resp. jeho část)
- odvádění a čištění odpadních vod včetně ostatních služeb souvisejících s těmito činnostmi (stočné)
- stravovací služby a podávání nápojů (s výjimkou stravovacích služeb, které jsou osvobozeny od daně podle § 57 až 59 zákona o dani z přidané hodnoty, a s výjimkou podávání tabákových výrobků a alkoholických nápojů; to neplatí pro točené pivo)
- služby čištění vnitřních prostor prováděné v domácnostech
- služby mytí oken prováděné v domácnostech
- domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany
- drobné opravy obuvi a kožených výrobků
- drobné opravy a úpravy oděvů a textilních výrobků
- drobné opravy jízdních kol
- kadeřnické a holičské služby
VYSTAVUJTE FAKTURY ONLINE A ZDARMA
Více informací ZDE
Už ne faktury z Excelu! Použijte snadnější a lepší řešení – tvorbu faktur online a zdarma.
OFFLINE REŽIM EET (ZVLÁŠTNÍ REŽIM)
3 měsíce po platnosti Novely budou moci malí podnikatelé zažádat o evidování svých tržeb v tzv. „Zvláštním režimu“, což se prakticky rovná zrušení online evidence a její nahrazení číslovanými papírovými paragony, které obdrží od finančního úřadu. Podnikatelé, kteří budou chtít přejít na tento režim, budou muset, ale splnit následující podmínky:
- nejsou plátci DPH
- zaměstnávají nejvýše 2 zaměstnance
- jsou poplatníkem daně z příjmů fyzických osob
- výše jejich hotovostních příjmů z evidovaných tržeb v každých 12 po sobě jdoucích kalendářních měsících nepřesáhne 200.000 Kč a zároveň předpokládaná výše příjmů v dalších 12 měsících nepřesahuje stejnou částku
- nejpozději při uskutečnění evidované tržby podnikatel vystaví účtenku s nejnižším pořadovým číslem z bloku účtenek tomu, od koho evidovaná tržba plyne
- musí podat správci daně za každé kalendářní čtvrtletí, ve kterém uskutečnili nebo vrátili evidovanou tržbu nebo provedli její opravu, oznámení o tržbách evidovaných ve zvláštním režimu, a to do 20 dnů od uplynutí tohoto kalendářního čtvrtletí
- umístí na místě, kde se běžně uskutečňují evidované tržby, informační oznámení o tržbách evidovaných ve zvláštním režimu
Z tohoto výčtu podmínek je zřejmé, že se zvláštní režim bude týkat opravdu pouze těch nejmenších živnostníků.
VÝJIMKY, ZMĚNY
- na účtenky se opět vrátí povinnost uvádět DIČ firmy
- bude nutné opět evidovat tržby uskutečněné z elektronických peněženek, čipových karet, kupónů a podobných obdobných platebních nástrojů, kde nejdříve dojde k jejich peněžnímu „přednabití“ a až poté následuje platba, z takto vytvořeného finančního kreditu. Předpokládáme, že toto neznamená opětovnou nutnost evidovat i online platby provedené platební kartou.
- výjimku na povinnost EET budou mít těžce zrakově postižené osoby
Je tedy velmi pravděpodobné, že všechny tyto návrhy vláda opravdu v parlamentu prosadí a jejich platnost bude zhruba od poloviny příštího roku.