Vertikální farmaření, kde zemědělské plodiny rostou hydroponicky v budově v patrech nad sebou, má své výhody i nevýhody. V Česku je tento trend šířící se světem na samém začátku. Ale první vlaštovky by se již našly.
Vysoká energetická náročnost, minimalizace přísunu vody, stabilní prostředí a produkce po celý rok, velké výnosy na malém prostoru… to je jen několik kladů i negativ pro vertikální farmy. Pojďme se na to podívat podrobněji.
VERTIKÁLNÍ FARMY
Zemědělství jak ho známe dnes, funguje na stejném principu již několik tisíc let. Bez velkých inovací. Vyčerpává půdu, plýtvá s vodou, přispívá ke skleníkovému efektu. Navíc půda vhodná k pěstování plodin vzhledem k pokračující urbanizaci ubývá. Tradiční venkovní zemědělství zcela jistě nevymizí. Ale stávající situace jistě stojí za to, aby se věnovala pozornost vertikálním farmám, které řeší většinu problémů. Jejich ziskovost se již ukazuje na mnoha případech jako reálná.
Co to vlastně vertikální farma je? Plodiny se pěstují v budově v několika vrstvách. Tím je dosažen několikanásobně větší výnos než na stejné ploše na venkovním poli. Teplota, přísun vody a živin je řízen počítačem tak, aby byly podmínky pro rychlý růst rostlin ideální. Kromě přirozeného slunečního záření se využívají i LED světla, která toto záření nahrazují a urychlují růst rostlin.
VERTIKÁLNÍ FARMAŘENÍ VE SVĚTĚ
Například v Dubaji se buduje obrovský projekt za miliardu, kde se bude pěstovat na jednom hektaru více než 2,5 tuny listové zeleniny každý den. Tato zelenina má již zajištěn odbyt v palubních restaurací letecké společnosti Emirates. Jednou z výhod je, že bez ohledu na roční období je zde stálá produkce po celý rok a to za stejné náklady. Rostliny nečerpají živiny z půdy, ale ze speciálního roztoku, který je k jednotlivým rostlinkám přiváděn. Sluneční záření zde nahrazují LED světla. Úspora vody je až 99%.
Jiným příkladem může být farma v New Jersey, která vyprodukuje ročně 907 tun zeleniny a to na pouhém 0,5 hektaru. A kalifornská firma Plenty vyprodukuje 350x více zeleniny než na běžném poli.
ZAČNĚTE PODNIKAT. ZALOŽTE SI ESHOP.
Provozování vlastního internetového obchodu je jedním z nejdostupnějších a nejrychlejších způsobů, jak začít podnikat. Eshop založíte na jedno kliknutí a během týdne můžete začít prodávat. Založit eshop.
Takto může váš eshop vypadat (na výběr máte 23 šablon):
Šablona KRYPTONIT | Šablona ETHERUM | Šablona ZINCUM | Šablona CUPRUM |
---|
A U NÁS?
V Česku je nejznámější břeclavská farma firmy Fosfa, která se věnuje hydroponickému pěstování rostlin od loňského roku. Pěstuje mikrogreens a saláty. Konkrétně si můžete ve formě mikrogreens zakoupit ředkvičky Sangria, ředkvička Rioja, pórek a mizunu.
A takto se v Břeclavi pěstuje salát Batavia, který se dodává spotřebitelům v kořenovém balu, díky kterému vydrží oproti běžnému salátu ze supermarketu mnohem déle čerstvější.